Pałac w Dukli

dekorackja malarska

 
DSC09861.JPG

W 2017 r. rozpoczęto prace konserwatorskie nad elewacjami dwóch oficyn.  Prace odsłoniły oryginalne i artystyczne dekoracje gipsowe, które zostały namalowane na fasadzie i sięgają XVIII wieku.

Istnieje bardzo niewiele przykładów późnobarokowych malowanych budynków w Polsce i te odkrycia są wyjątkowe.


Pobrano próbki i usunięto tynk z obu oficyn w ponad 16 lokalizacjach. Wiele oryginalnych elementów sztuki zostało zachowanych pod nowszym tynkiem. Renowacja budynków w ciągu ostatnich kilku stuleci ukryła oryginalne dekoracje malarskie, ale co najważniejsze nie zostały one zniszczone.

Blenda okienna na piętrze – w odkrywkach ujawniono obecność pierwotnego tynku wraz z rytem i dekoracjją malarską / iluzja okna wraz ze stolarką okienną. 

tempImageVuXdqH.gif
tempImagecGbY38.gif

F16E6CC3-B365-4A6D-9C50-E5F343C7A7A3_1_201_a.jpeg
Art works plan.jpeg

Zdjęcia obok pokazują kilka przykładów tego jak wyglądały dekoracje artystyczne. Budynek był pokryty paskami na parterze i pomalowanymi obramieniami okien oraz ramkami na pierwszym piętrze.

Planowane są dalsze prace konserwatorskie i mamy nadzieję, że w przyszłości zostanie przywrócony pierwotny wygląd budynków.

W 2022 roku prace odrestaurowały fragment, więc teraz możemy sobie wyobrazić, jak pierwotnie wyglądały budynki.

Prace konserwatorskie polichromii (XVIII w.) na elewacji wschodniej oficyny B oraz wymiana stolarki okiennej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i również Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.